Ako sa efektívne učiť?
V prvom rade si je treba uvedomiť že na to aby ste boli dostatočne koncentrovaný a vedeli sa sústrediť na hodine, musíte byť dostatočne zregenerovaný. To znamená že ak ste spali napríklad 5 hodín, nemôžete sa diviť že na hodinách zaspávate, a nemôžete sa venovať vášmu predmetu dostatočne. Je vhodné spať cca 7-8 hodín. Nie viac, nie menej. Ak by ste spali viac, budete aj tak unavený pretože vaše telo bude „prespaté“, a ak menej tak samozrejme budete zničený únavou.
Ďalej si musíte uvedomiť, respektíve si musíte sami zistiť, v akom časovom intervale je pre vás najvhodnejšia doba učenia. Priemernému žiakovi sa odporúča učiť v po vyučovacích hodinách, to znamená cca od 15:00 do 18:00. Vtedy si žiak pamätá čo sa v škole učil, a tým pádom si to len doma zopakuje, čím si zocelí svoje poznatky z hodiny a bude dostatočne pripravený na ďalšiu hodinu.
Nestresujte. Stres je najväčší zabijak úspechu, a to isté platí aj pri učení. Ak si myslíte že ste sa učili dosť a čaká vás písomka, nemáte dôvod stresovať. Skôr sa musíte povzbudzovať a hovoriť si, že na to máte. Nepochybujte o sebe pretože to vo vás môže vyvolať „okno“ čo znamená že v okamihu na všetko zabudnete a tým pádom stres vo vás rapídne vzrastie. Nájdite si efektívny spôsob ako sa vyhnúť stresu, poprípade požiadajte nejakého známeho či kamaráta aby vás podporil, čím zabránite zbytočnému stresu a možnému následnému zlyhaniu.
Učenie nesmiete ani preháňať. Odporúčaný čas učenia je cca 1 až 1 a pol hodiny denne. U niekoho to môže byť viac, u niekoho menej. Avšak dávajte si pozor, aby ste to učením neprehnali a tým pádom by ste nahromadili kopu poznatkov ktoré vy sa vám mohli časom dopliesť. Preto sa radšej učte postupne, napríklad jeden až dva predmety za deň. Samozrejme nepodceňujte prípravu na vyučovanie, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí.